top of page

הזמנת כתובה - למה לשים לב?

עודכן: 12 במאי 2020


החלטתם להתחתן – בשעה טובה ובמזל טוב!! אתם עסוקים בתכנון האירוע הגדול, יש פרטים רבים עליהם צריכים לחשוב, החלטות רבות להחליט... כתובה מעוצבת היא אחד הדברים שכדאי לשים אליהם לב ולתת עליו דגש. כתובה מעוצבת הינה מסמך חשוב ומשמעותי, אחד הדברים היחידים שנשארים מהערב הגדול ואשר תלווה אתכם הלאה בחייכם המשותפים. רוצים לדעת קצת יותר על עיצוב כתובה והאפשרויות הקיימות – המשיכו לקרוא וקבלו את כל התשובות:


מי בדרך כלל מביא את הכתובה לחתונה?

כאשר בני הזוג אינם מכינים כתובה מעוצבת, יביא איתו הרב את הכתובה הסטנדרטית הניתנת על ידי הרבנות. גם לרבנים רפורמיים וקונסרבטיביים יש כתובות סטנדרטיות, עם נוסח קבוע, אותה יביאו לטקס הנישואין. כאשר בני הזוג מחליטים להכין עיצוב כתובה משלהם ולהביא לטקס כתובה מעוצבת ואישית, כדאי ליידע מראש את הרב העורך את הטקס ולבקש ממנו לאשר מראש את נוסח הכתובה.

בנוסף פעמים רבות הורי החתן או הכלה או חברים מאד קרובים קונים את הכתובה עבור הזוג ומעניקים להם אותה כמתנת חתונה משמעותי וייחודית.


למי מיועדת כתובה מעוצבת?

כתובה מעוצבת מיועדת לכל הזוגות הנישאים. בכל אחד מסוגי הטקסים הקיימים – אורתודוקסי, קונסרבטיבי, רפורמי או אזרחי יש צורך בכתובה וחלק מטקס הנישואין כולל את מעמד החתימה והקראת הכתובה. גם זוגות המתחתנים בטקס אורתודוקסי יכולים לנסח כתובה אלטרנטיבית בנוסף לכתובה הסטנדרטית. מהנוסח הזה יוכלו ליצור כתובה מעוצבת, את עיצוב הכתובה יבחרו ממגוון הרחב של עיטורים ועיצובים קיימים.


כתובה מעוצבת – סיגנון וצבע

מסורת עיצוב כתובה היא מסורת מכובדת, עשירה ועתיקת שנים. ניתן למצוא כתובות מעוטרות ומעוצבות בנות מאות שנים בקהילות היהודיות ברחבי העולם כולו, בהן קיים עושר של מידע היסטורי, חברתי, כלכלי ורעיוני המאפיין כל אחת מהקהילות. עיצוב כתובה הוא מגוון בצבע ובנושאים, ויחד עם זאת ניתן לראות מספר מוטיבים החוזרים על עצמם:

מוטיב השער, הקשת – כתובה מעוצבת המעוטרת בראשה בקשת – שער, המסמן את הכניסה של הזוג לשער ביתם החדש אשר אותו הם מייסדים היום.

ירושלים ובית המקדש: עוד מימי קדם ניתן לראות עיטורים רבים של ירושלים, המסמלים את הכמיהה והאהבה לירושלים מאז ועד ימינו.

"משוש חתן על כלה": הנצחת דמויות החתן והכלה. מופיע יותר בכתובות עתיקות ופחות בכתובות בנות ימינו.

עיטורי פרחים וחיות: חגיגה צבעונית של עיטורי פרחים, צמחים וחיות. הפרחים במיוחד קשורים בתודעתנו באופן טבעי לחתונה – זר הכלה, השושבינות הנושאות פרחים ומפזרות עלי כותרת, השולחנות המקושטים בפרחים... לכן אין פלא שאמנות עיצוב כתובה מרכזת בתוכה עיטורים רבים של פרחים. כתובה מעוצבת תהיה כמעט תמיד מקושטת ומעוטרת בפרחים.כתובה מעוצבת – עבודת יד או הדפס

כתובה מעוצבת בעבודת יד:

כתובה מעוצבת יכולה להיות עשויה כולה בעבודת יד. הכתובה נעשית על קלף אמיתי – עור, (עליו כותבים סופרי הסת"מ את ספרי התנ"ך והמזוזות), הכתיבה נעשית ביד עם דיו סופרים - זוהי דיו מיוחדת, חזקה ומבריקה במיוחד, הנעשית מקליפות הרימון ומשמשת את סופרי הסת"מ בכתיבתם (מכאן שמה...). עיטור כתובה זו יהיה בדיוק על פי בקשותיהם המיוחדות של בני הזוג, ותתאים לטעמם האישי ולרצונם.

כתובה מעוצבת – הדפס:

כתובה מעוצבת בעבודת יד הינה מוצר יחיד במינו ולכן גם מחירה יקר יותר. במידה ורוצים בני הזוג בכתובה מעוצבת במחיר שווה לכל כיס – ניתן לבחור כתובה מודפסת ממבחר עיצובים קיימים, אליו יצרף האומן את הנוסח האישי של בני הזוג ולאחר אישורם ידפיס את הכתובה. צריך לוודא שההדפסה נעשית על נייר ובדיו המיוחדים להדפסה של עבודות אמנות – דבר שיבטיח שההדפסה תהיה דומה מאד למקור, לא תדהה ולא תשנה את צבעה לאורך עשרות רבות של שנים. זהו פיתרון מצוין ובמחיר שווה לכל נפש.


כתובה מעוצבת – זיכרון משמעותי ויחיד במינו

כיום, כאשר החתונות הופכות להיות גדולות ומושקעות בפרטים, אשר רובם באים לתת מענה לכאן ולעכשיו, כתובה מעוצבת מהווה מסמך בעל משמעות, זיכרון ממשי אשר נישאר ומלווה את בני הזוג מכאן והלאה בדרכם המשותפת.

זוגות אשר מחליטים להכין כתובה מעוצבת הינם זוגות אשר במודע מחליטים לתת מחשבה נוספת על המהות, על התוכן, להתכוון ולהתמקד במשמעות האמיתית של טקס הנישואין. כאשר כבים האורות והמסך יורד על מסיבת החתונה, נשאר בידם מסמך מרגש ומשמעותי, ה"אני מאמין" שלהם לחייהם המשותפים, לאורו יבנו את ביתם ויגדלו את ילדיהם.


אשמח לדבר ולתת פרטים נוספים. צרו עמי קשר טלפוני: 050-2025014 או: 077-7025014, או מלאו את הטופס ואחזור אליכם בהקדם0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page